kolmapäev, 10. aprill 2024

Veel Tokyo turismiobjekte

Seoses sõprade Tokyos käimisega satun taas ka ise tihemini erinevatesse paikadesse ja atraktsioonidele - on, millest endale meenutuseks siia märkmeid kirja panna.

Sunshine Aqvarium on üks paljudest Tokyos olevatest veemaailmadest. Üsna kesklinnas (kuigi Tokyo mõistes kõlab see kummaliselt), kaubanduskeskuse kahel ülemisel korrusel asuv koht, kus on eksponeeritud erinevaid kalu ja teisi vee-elukaid. Sattusime sinna vihmasel päeval ja tubase tegevusena oli väga tore ning huvitav ajaviide. Kalad on väga hästi eksponeeritud - akvaariumid (välja arvatud üks) ei ole väga suured, on hästi vaadeldavad ning valgus on sätitud iga liigi jaoks selliselt, et tema parimad küljed välja paistaks. Näeb nii toredaid detaile, kui ka lummavaid üldpilte (näiteks sardiiniparv).


Väikesel välialal on veel mõned pigem valgust armastavad loomakesed, aga see üldiselt nii muljetavaldav ei ole.

Omaette küsimus on muidugi selliste paikade eetilisus. Ühest külest on need kohad ju kasvõi hariduslikel eesmärkidel väga vajalikud, teisalt selline loomade pidamine, nende näitamise pealt tulu teenimine - nojah. Eks ta on, nagu on.

Tokyo Metropolitan Government Building on väga äge koht Shinjukus! Alustuseks pisut tehnilist juttu Wikipediast:

Tokyo suurlinnavalitsuse hoone (東京都庁舎, Tōkyō-to Chōsha), mida nimetatakse lühidalt ka Tochō (都庁), on Tokyo linnavalitsuse asukoht. Kõrgeim osa hoonest on 48-korruseline torn, mis jaguneb 33. korrusel kaheks osaks. Tegemist on maailma kõrgeima raekojaga. Hoone projekteeris Kenzo Tange ja see valmis 1990. aasta detsembris. Kõrgusega 242,9 meetrit oli see Tokyo kõrgeim hoone kuni 2007. aastani, mil valmis Midtown Tower.

Sissepääs avalikule terrassile on tasuta (tõsi, tipptundidel on seal paras järjekord) ja kindlasti on see paik väärt külastamist! Ülalt avanevad väga mõjusad vaated kogu kesklinna piirkonnale, vaateplatvorm ise on ruumikas ja kena. Ehk siis kahtlemata koht, kus tasub Tokyos olles läbi astuda.

Õhtusel ajal tasub jääda hoone hoovi - igal täis- ja pooltunnil toimuvad seal videoetendused. Hiigelhoone fassaad muutub projektsiooniekraaniks, kus umbes veerandtunnise programmi jooksul saab nii mõnegi ahhetama paneva elamuse osaliseks.


Teamlab on suur kunstiprojektide paik. Mitte just päris linnas, aga metrooga hõlpsasti ligipääsetav. Näitused vahetvad umbes kord aastas ning nende eesmärk on pakkuda mitte ainult visuaalset, vaid kõigi meeltega kogetavat elamust. Ehk siis lisaks kõikvõimalikele optilistele projektidele saab ka näiteks jalgupidi vees sulistada (samal ajal on sinna projitseeritud kalad ja muud kujundid), lamada pegelpõrandal sadade tõusvate ja langevate orhideetaimede all (see vist oli kõige mõjusam projekt), tajuda erinevaid elamusi läbi kuulmise, kompimise ja lõhna. Igal juhul päris huvitav kogemus. Kui on soov minna, tuleb piletid kindlasti internetist ette osta, kuna üldiselt on need pikalt välja müüdud.


Murakami raamatukogu (ehk siis ametlikult The Waseda International House of Literature) on meile üsna kodulähedane ülikooliraamatukogu näitusemaja. Olles küll keskendunud Murakamile (muuhulgas on seal välja pandud ka ühe tema raamatu eestikeelne versioon) jätab hoone siiski väga mõnusalt üldise kultuurikeskuse mulje. Tegemist ei ole isikumuuseumiga. Jah, sealt leiab küll tema teoseid ja saab üsna hea ülevaate Murakamist, kuid tegemist on pigem mõnusa kunstikeskkonnaga - näitusesaal, mõnus lounge jazzmuusikaga, väike kohvik. Vahva!



Kommentaare ei ole: