kolmapäev, 1. jaanuar 2025

Shimoda

Meie "kohalik jaapanlane" Yas viis meid koos Ärnidega Shimodasse. Tegemist on ühega paljudest kuurortlinnadest - mereäärsed onsenhotellid Tokyost umbes 2,5 tunnise rongisõidu kaugusel.

Wikipedia: Shimoda (下田市) on linn ja sadam, mis asub Jaapanis Shizuoka prefektuuris. 1. veebruari 2024 seisuga oli linnas hinnanguliselt 19 670 elanikku. Shimoda asub Izu poolsaare lõunatipus, umbes 100 kilomeetrit Tokyost edelas. Shimoda asukoht, Amagi mäed põhjas ja soe Kuroshio hoovus lõunas, annavad linnale niiske subtroopilise kliima. Linna kliimat iseloomustavad kuumad ja niisked suved ning suhteliselt pehmed talved.

Shimoda on asustatud juba eelajaloolistest aegadest ning linna piires on leitud arvukalt Jōmoni ajastu säilmeid. Seda mainitakse Nara perioodi dokumentides kui asukohta, kuhu prints Ōtsu aastal 686 pärast tema ebaõnnestunud mässu pagendati, ja Heiani perioodi dokumentides viidates selle rauamaagi leiukohtadele. Sengoku perioodil kontrollis seda Odawara Hōjō klann, kes ehitas lossi (hiljem hävitas Toyotomi Hideyoshi). Tokugawa šogunaadi all oli Shimoda tenryō territoorium, mida shōgun otseselt haldas. Edo perioodil õitses Shimoda meresadamana ja see oli Osaka ja Edo vahel sõitvate rannikualevade peamine külastatav sadam. Kuni 1721. aastani pidid kõik laevad turvameetmena külastama Shimodat enne Edosse sõitmist.

Bakumatsu perioodil avati Shimoda sadam Ameerika kaubandusele Kanagawa konventsiooni tingimustel, mille läbirääkimisi pidas kommodoor Matthew Perry ja mis allkirjastati 31. märtsil 1854.  Peakonsul Townsend Harrise juhtimisel avati Gyokusen-ji templis esimene Ameerika konsulaat Jaapanis. 

Pärast Meiji taastamist läks Shimoda 1868. aastal lühiajalise Kikuma domeeni ja aastast 1871 sama lühiajalise Ashigara prefektuuri kontrolli alla. Mikomotoshima tuletorni valmis 1870. aastal Briti insener Richard Henry Brunton. See on praegu Jaapani vanim töötav tuletorn ja on nüüd riiklik ajalooline monument. 

Lisaks rollile Jaapani avamisel on Shimoda kuulus oma kuumaveeallikate ja randade poolest. Tatadohama, Ohama ja Iritahama rannad meelitavad suvel palju turiste ja on aastaringselt populaarsed surfikohad ning Iritahama on mitu aastat valitud Jaapani kauneimaks rannaks.

Kuna meie külastasime Shimodat vahetult enne jõule, siis rand meid väga ei kutsunud. Küll aga mõnus soe onsen. Võrreldes nii mõnegi teise kuurortiga jäi Shimoda eriliselt meelde väga mõnusa linnakeskkonnaga - armas väike asula ümber kanali, mille ääres poekesed ja söögikohad.

Lisaks onsenile käisime ka kohalikus delfinaariumis, kus peale delfiinidele jätsid täiesti kustumatu elamuse hülged, kes oskavad omavahel "musitada", rahvale lehvitada ning teha palju muid trikke. Väga vahva!

Kommentaare ei ole: