esmaspäev, 20. mai 2024

Veelkord Kyotos ja Naras

Veelkord oli (sõprade mahitusel) põhjust tulla Kyotosse ja Narasse. Kyotost sai varem räägitud, lisan alustuseks ka Nara kohta info Wikipediast:

Nara 奈良市 on samanimelise prefektuuri pealinn. 2022. aasta seisuga elab siin hinnanguliselt 367 353 elanikku. Nara oli Jaapani pealinn Nara perioodil 710–794 keisri asukohana enne pealinna viimist Kyotosse. Nara Tōdai-ji, Saidai-ji, Kōfuku-ji, ja Kasuga pühamud, Gangō-ji ning Yakushi-ji, Tōshōdai-ji ja Heijō paleed koos Kasugayama ürgmetsaga moodustavad ühiselt UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud iidse Nara ajaloolised mälestusmärgid.

Kuigi Nara oli Jaapani pealinn aastatel 710–794, määrati see linnaks alles 1. veebruaril 1898. Sellest ajast alates on Nara arenenud Edo ja Meiji perioodi kaubanduslinnast tänapäevaseks turismilinnaks. 

8. juulil 2022. aastal lasi Tetsuya Yamagami omatehtud tulirelvast Naras kampaania ajal maha Jaapani endise peaministri Shinzo Abe.

Nara hirved - Kasuga pühamu legendaarse ajaloo järgi saabus jumal Takemikazuchi valgel hirvel Narasse, et valvata vastvalminud pealinna Heijō-kyō. Sellest ajast alates on hirve peetud taevalikeks loomadeks, kes kaitsevad linna ja maad. Taltsad hirved (tuntud ka kui tähnilised või jaapani hirved) rändavad läbi linna, eriti Nara pargis. 2015. aastal oli Naras üle 1200 hirve. Suupistete müüjad müüvad külastajatele sika senbeid (hirvekreekerid), et nad saaksid hirvesid toita. Mõned hirved on õppinud kummardama, et inimestelt senbeid vastu võtta.


Lisaks varem juba kirjeldatud kohtadele külastasime Kyotos Nijo lossi. 二条城 ehitati 1603. aastal Edo perioodi (1603–1867) esimese shoguni Tokugawa Ieyasu Kyoto residentsiks. Pärast Tokugawa Shogunaadi langemist 1867. aastal kasutati Nijo lossi mõnda aega keiserliku paleena, enne kui see annetati linnale ja avati avalikkusele. Selle palee hooned on vaieldamatult Jaapani feodaalajastu lossipalee arhitektuuri parimad säilinud näited ja loss määrati 1994. aastal UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Algsel kujul säilinud palee koosneb mitmest eraldiseisvast hoonest, mis on omavahel ühendatud nn ööbikupõrandatega koridoridega, mis turvameetmena sissetungijate vastu astudes kriuksuvad. Palee ruumid on kaetud tatamiga, laed ja lükanduksed on kaunite, peamiselt kuldsete maalingutega.

Paleed ümbritseb Ninomaru aed, traditsiooniline Jaapani maastikuaed, kus on suur tiik, ilukivid ja hooldatud männipuud.

Naras jõudsime sel korral rohkem. Teel hirveparki külastasime Kōfuku-ji templit. 興福寺 on budistlik tempel, mis oli kunagi üks võimsast seitsmest suurest templist Naras. Kōfuku-ji sai alguse templist, mille rajas 669. aastal Kagami-no-Ōkimi (鏡大君), Fujiwara no Kamatari naine, soovides oma mehele haigusest paranemist. Selle esialgne asukoht oli Yamashinas, Yamashiro provintsis (praegu Kyoto). Aastal 672 viidi tempel Fujiwara-kyōsse, mis oli esimene kavandatud Jaapani pealinn, mis kopeeris Chang'ani ortogonaalset ruudustiku mustrit. Aastal 710 demonteeriti tempel teist korda ja viidi oma praegusesse asukohta, vastvalminud pealinna Heijō-kyō, praeguse Nara idaküljel.


Peale hirvede tervitamist vaatasime üle Todaiji templi. 東大寺 ehk "Suur idatempel" on üks Jaapani kuulsamaid ja ajalooliselt olulisemaid templeid ning Nara maamärk. Tempel ehitati 752. aastal kõigi Jaapani provintsi budistlike templite peatempliks ja kasvas nii võimsaks, et pealinn viidi aastal 784 Narast ära, et vähendada templi mõju valitsusele.


Kuni viimase ajani oli Todaiji peasaal Daibutsuden (Suur Buddha saal) maailma suurim puithoone hoolimata asjaolust, et praegune hoone on vaid kaks kolmandikku algse templisaali suurusest. Massiivses hoones on üks Jaapani suurimaid Buddha (Daibutsu) pronkskujusid. 15 meetri pikkune istuv Buddha esindab Vairocanat ja seda ääristavad kaks bodhisatvat. Daibutsudeni saalis on eksponeeritud ka mitmed väiksemad budistlikud kujud ning endiste ja praeguste hoonete maketid. Teine populaarne vaatamisväärsus on sammas, mille põhjas on auk, mis on sama suur kui Daibutsu ninasõõr. Öeldakse, et need, kes suudavad sellest avausest läbi pressida, saavad oma järgmises elus valgustuse.

Kommentaare ei ole: